سناریوها در خانه هوشمند

 
 
آیا تا به حال به مشخصه اصلی ساختمان خود فکر کرده اید؟ مشخصه ای که بتواند ویژگی متمایز کننده ای را در ذهن هر بیننده تداعی کند!
امروزه بخش های مختلف ساختمان از لحاظ معماری، نمای بیرونی، نوع پنجره، دکوراسیون داخلی و ... مورد توجه و دقت فراوان قرار می گیرد. 
اما آیا می دانید می توان با هزینه بسیار کم ویژگی هایی را به ساختمان اضافه نمود که علاوه بر ایجاد تفاوت بسیار با ساختمان های مشابه، راحتی، آسایش و امنیت را برای شما به ارمغان آورد. 
آیا توجه نموده اید که با حذف یارانه از حامل های انرژی همانند برق و گاز، چه هزینه گزافی را باید ماهانه پرداخت نمایید؟  
ما پاسخ و راه حل موارد فوق را در سیستم جامع و کاملی به نام: ساختمان هوشمند ارائه می نماییم

 

فرض کنید در خارج از منزل هستید و پس از یک روز سخت کاری قصد دارید به منزل برگردید. دوست دارید در ابتدا که وارد می شوید، سونا و جکوزی در دمای مناسب آماده باشند تا بتوانید خستگی یک روز کار را از تن به در نمایید. سپس در یک دمای مناسب و مطبوع به استراحت پرداخته و قهوه شما نیز آماده باشد. بتوانید بدون آنکه از جای خود برخیزید، نور لامپ ها را تنظیم کنید و فضا را برای یک استراحت آرام آماده سازید. 
ما همه این موارد را در قالب ساختمان هوشمند به شما ارائه می کنیم.
شما قادر خواهید بود از طریق موبایل و یا تلفن و با شماره گیری تلفن منزل از هر جای دنیا، به سیستم ساختمان هوشمند متصل شوید. پس از اتصال قادر خواهید بود دمای سونا و جکوزی را از طریق تلفن تنظیم نمایید، به قهوه ساز فرمان دهید روشن شود و سیستم تهویه مطبوع منزل را در دمای مطلوب تنظیم نمایید.
هنگامی که با خودرو وارد پارکینگ می شوید، چراغ های مسیر و پارکینگ به صورت خودکار روشن  می شود و مسیر را برای شما تا درب ورودی منزلتان روشن می کند. 
دیگر لازم نیست از یک دسته کلید برای ورود به منزلتان استفاده کنید، فقط کافی است انگشت خود را برروی قفل درب قرار داده و سیستم ساختمان هوشمند بر اساس اثر انگشت شما، درب ورودی را باز می کند. 
به محض ورود به منزل، چراغ های راهرو حضور شما را تشخیص داده و به صورت خودکار روشن   می شوند. 

در بدو ورود و بر روی دیوار، صفحه نمایش لمسی رنگی تعبیه شده است که تنها با لمس کردن کلید    " ورود به منزل" تمام سیستم ها به حالت از پیش تعریف شده در می آیند. به عنوان مثال سیستم دزدگیر غیر فعال شده، چراغ هایی که تعریف شده است روشن می شوند، پرده ها باز می شوند و سیستم تهویه مطبوع به حالت از پیش تعریف شده در می آید. 

در ادامه شما جهت استفاده از سونا و جکوزی می خواهید وارد حمام شوید. به محض ورود به حمام و بدون استفاده از هیچ کلیدی، چراغ های حمام حضور شما را تشخیص داده و روشن می شوند و تا مادامی که شما در حمام حضور دارید، روشن باقی خواهند ماند. 

پس از خروج از حمام و مراجعه به آشپزخانه ملاحظه خواهید نمود که قهوه ساز، قهوه شما را به صورت داغ آماده نموده است و برای صرف آن به قسمت پذیرایی مراجعه می کنید. 

به عنوان مثال دوست دارید در هنگام صرف قهوه، یک مسابقه فوتبال را ملاحظه کنید. برای این که شرایط منزل جهت دیدن یک مسابقه جذاب فوتبال آماده گردد، کافی است دکمه سناریوی تماشای تلویزیون را برروی ریموت کنترل ساختمان هوشمند فشار دهید. پس از آن پرده ها جهت کاهش نور بسته می شوند، برخی از چراغ ها خاموش شده، برخی دیگر نورشان کم می شود، سیستم سرمایش و گرمایش به دمای مطلوب شما در هنگام دیدن تلویزیون تغییر وضعیت می دهد. 

حال در نظر بگیرید که برای دیدن تلویزیون، DVD ، ماهواره و ضبط صوت، باید برای هر کدام از یک ریموت کنترل استفاده کنید، این تنها در صورتی است که ریموت کنترل های مربوط به اسپلیت را به آن اضافه نکنیم! 

اما در ساختمان هوشمند شما تنها و تنها به یک ریموت کنترل نیاز دارید و از طریق ریموت کنترل ساختمان هوشمند نه تنها قادر خواهید بود کلیه سیستم ها را کنترل نمایید، بلکه کلیه تجهیزات دارای ریموت کنترل همانند تلویزیون، ماهواره، DVD، اسپلیت و غیره را نیز توسط همان ریموت کنترل ساختمان هوشمند می توانید کنترل نمایید.

در حین دیدن تلویزیون می خواهید بدانید که آیا چراغ مربوط به اتاقی که در طبقه بالا واقع شده است روشن است یا خیر؟ فقط کافی است برروی ریموت کنترل ساختمان هوشمند، وضعیت چراغ مذکور را مورد بررسی قرار دهید. بنابراین ریموت کنترل های مورد استفاده در ساختمان هوشمند قادر می باشند، بدون نیاز به دید مستقیم و تا فاصله 100 متر تجهیزات را مورد کنترل و نظارت قرار دهند. 

حال فرض کنید مهمان دارید. به محض ورود مهمانان و جهت آماده سازی تمام بخش ها همانند نورپردازی، سرمایش و گرمایش و ... تنها لازم است کلید سناریوی ورود مهمان را برروی ریموت کنترل فشار دهید. در این حالت تمامی چراغ های خانه به حالت از قبل تعریف شده در می آیند، به عنوان مثال چراغ های دکوراتیو روشن می شوند تا تابلوها و معماری داخلی ساختمان بیشتر به چشم آید، چراغ راهروها و لوسترهای قسمت پذیرایی روشن می شود و سیستم پخش صوت به صورت خودکار شروع به پخش یک موزیک ملایم می کند و سیستم سرمایش و گرمایش نیز به حالت تعریف شده برای مهمان تبدیل می شود. 

حال زمان صرف شام فرا می رسد، پس از هدایت مهمانان به قسمت پذیرایی، شما کافی است برروی ریموت کنترل دکمه مربوط به سناریوی شام را فشار دهید. پس از آن چراغ های موجود بر روی میز شام به صورت رمانتیک نورشان کم می شود، چراغ های اصلی قسمت پذیرایی خاموش شده و چراغ های مخفی روشن می شوند، همچنین سیستم سرمایش و گرمایش بر اساس حالت تعیین شده در هنگام شام کار می کند و شما با استفاده از همان ریموت کنترل، می توانید به سادگی موزیکی متناسب با شام انتخاب کنید.

پس از صرف شام و رفتن مهمانان، موقع رفع خستگی و استراحت فرا می رسد و شما قصد دارید برای خواب آماده شوید. بهتر است نگران چیزی نباشید، فقط کافی است به اتاق خواب مراجعه نموده و در رختخواب دراز بکشید. با فشردن یک دکمه، خانه برای سناریوی خواب آماده می شود. تمامی چراغ های خانه خاموش می شود. چراغ موجود در اتاق خواب نورش کم می شود، سیستم دزدگیر خانه فعال شده و شما می توانید باز و یا بسته بودن درب ها و پنجره ها را نیز بر روی ریموت کنترل خود چک کنید.

حال فرض کنید در نیمه های شب نیاز دارید به سرویس بهداشتی مراجعه کنید. به محض آنکه درب اتاق خواب را باز می کنید، چراغ های مسیر تا سرویس بهداشتی به صورت خودکار و با نور کم که چشم شما را در تاریکی اذیت نکند و بقیه اهالی خانه را بیدار ننماید، روشن می شود و شما به راحتی می توانید تا سرویس بهداشتی راه خود را پیدا نمایید.
به محض ورود به سرویس بهداشتی، وجود شما تشخیص داده می شود و چراغ و فن سرویس بهداشتی به صورت خودکار روشن می شوند، بدون آنکه به دخالت شما نیاز باشد. به محض خروج از سرویس بهداشتی چراغ آن خاموش شده و فن آن برای مدتی روشن باقی خواهد ماند. 

در صبح روز بعد شما آماده رفتن به یک سفر خواهید شد. فقط کافی است چمدان خود را برداشته و آماده رفتن باشید و تمامی سیستم ها را به خانه هوشمند بسپارید. در هنگام خروج از منزل و در نزدیک درب ورودی، مانیتور لمسی قرار دارد که شما فقط کافی است کلید خروج از خانه را بر روی آن لمس کنید. بدین ترتیب خانه هوشمند کلیه چراغ های لازم را خاموش کرده، وسایل برقی همانند اتو و چای ساز را از برق جدا می کند، وضعیت باز و یا بسته بودن درب ها و پنجره ها را به اطلاع شما می رساند، پرده ها را بسته و دزدگیر منزل را فعال می سازد.

شما در یک شهر دیگر و در هنگام مسافرت و به جهت آنکه خیالتان از بابت امنیت منزل راحت باشد دوست دارید به نوعی حضور خود در خانه را شبیه سازی نمایید تا در صورتی که کسی خانه را زیر نظر داشته باشد متوجه غیبت شما نشود. کافی است شماره تلفن خانه را با موبایل و یا تلفن معمولی بگیرید و پس از ورود رمز عبور، قادر خواهید بود تمام سیستم های خانه را تحت کنترل و نظارت قرار دهید.
به عنوان مثال می توانید پرده ها را باز و بست کنید، چراغ ها را روشن و خاموش کنید، چک کنید که آیا چراغی روشن یا خاموش است، وسیله برقی در حال کار است و مهم تر از آن بتوانید فضای سبز خود را آبیاری نمایید!

بدین وسیله شما با پیاده سازی خانه هوشمند، نه تنها سیستم برق و تاسیسات ساختمان خود را بر اساس آخرین استانداردهای روز دنیا طراحی و اجرا خواهید نمود، بلکه از کلیدها و تجهیزات برقی بسیار پیشرفته و زیبا استفاده نموده که در کنار آسایش، راحتی، لوکس بودن، امنیت و صرفه جویی در مصرف انرژی، تمامی قابلیت های ذکر شده در قسمت های قبل را در اختیار شما قرار می دهد.
شعار ما این است:

در خانه هوشمند، غیر ممکن وجود ندارد