تلویزیون اینترنتی (IPTV)


 
IP TV چیست؟
IP TV و یا تلویزیون اینترنتی، نسل جدید سیستم های آنتن مرکزی و پخش در داخل ساختمان ها و به ویژه مراکز اقامتی و هتل ها محسوب می گردد. در این سیستم کلیه کابل کشی های سنتی آنتن مرکزی و سیستم پخش مرکزی ویدئو جمع آوری می گردد. 
در پشت هر تلویزیون در داخل اتاق یک دستگاه به نام SetopBox نصب می گردد. این دستگاه به پورت شبکه موجود در اتاق متصل می گردد. 

پخش شبکه¬های تلویزیونی همراه با کنترل زمانی آنها (Time Shifting Live TV)
قابلیت Pause نمودن، Stop کردن، عقب یا جلو بردن برنامه¬ی در حال پخش (Forward/Rewind) و دسترسی به برنامه¬هایی که یک هفته¬ قبل پخش شده است، جزء ویژگی¬های منحصر به فرد IPTV می¬باشد. اتصال شبــکه¬های تلویزیونی ماهواره¬ای (DVB-S/S2) و زمینی (DVB-T) با کیفیت دیجیتال (HD / SD) به این سامانه، قابلیت کنترل زمانی را به بیننده اعطا خواهد نمود.

فیـــــــلم درخواســـــتی (Video on Demand)
بر خلاف مدل¬های قدیمی و رایج تماشای تلویزیون، VOD این امکان را به بینندگان می¬دهد که از طریق منویی که روی صفحه¬ی تلویزیون در اختیارشان قرار می¬گیرد فیلم دلخواه خود را از میان بانکی وسیع انتخاب نمایند و با کیفیت HD به تماشای آنها بپردازند. این بانک از راه دور و به صورت نامحدود قابل به روزرسانی می¬باشد. ویژگی منحصر به فرد VOD، ابزاری شگفت انگیز برای سرگرم شدن بیننده می¬باشد.

موســیقــی درخواســـــتی (Music on Demand)
برای پخش موسیقی دیگر نیاز به هیچ وسیله¬ی جانبی نیست. IPTV این امکان را به بیننده می¬دهد که از طریق کنترل از راه دور تلویزیون خود به بانک متنوعی از انواع موسیقی¬ها دسترسی داشته باشند. قابلیت ایجاد Playlist، دسته بندی و به روز رسانی جزء امکانات دیگر این ویژگی است.

اینترنت روی تلویزیون (Internet on TV)
دسترسی به اینترنت بدون استفاده از کامپیوتر توسط IPTV محقق می¬شود. بینندگان در هرلحظه از تماشای تلویزیون می¬توانند آن را متوقف نموده از طریق یک کی¬بورد بیسیم به اینترنت و ایمیل¬های خود دسترسی داشته باشند. این ویژگی به خصوص در مواقع ضروری و همچنین افرادی از خانواده (همچون کودکان) که ممکن است کامپیوتر شخصی نداشته باشند مفید خواهد بود.
تبلیـــــغات (Ad Insertion)
IPTV پخش اتوماتیک و زمان¬بندی شده¬ی تبلیغات را میسر می¬سازد. این تبلیغات که قابلیت تزریق از راه دور را دارا می¬باشند، هم می¬توانند متعلق به بخش¬های مختلف هتل مانند رستوران باشند و هم تبلیغات مناطق گردشگری اطراف، مراکز تفریحی-  تجاری، رستوران¬های شهر، صاحبان صنایع و غیره. نحوه¬ی پخش نیز بدیــن گونه است که در هنگام تماشای برنامه توسط میهمان، در زمان¬های مشخصی این تبلیغات برای وی همانند پیام¬های بازرگانی صدا و سیما پخش می¬شوند.

چند زبانه بودن (Multilingual User Interface)
منوی تماما فارسی به همراه پشتیبانی دیگر زبانها از جمله انگلیسی و آلمانی یکی دیگر از مزیت¬های منحصر به فرد IPTV می¬باشد. این مساله¬ی بسیار حیاتی برای هتل¬های ایران، توسط متخصصان شرکت امکان پذیر شده و از این رهگذر راهکار وی را از دیگر رقبا متمایز می¬سازد.

شبکه¬ی داخلی هتل (Hotel Internal Channel)
این ویژگی این امکان را به هتل می¬دهد تا کاملا به طور دلخواه یک شبکه¬ی داخلی برای هتل خود راه¬اندازی نماید. مدت زمان نامحدود برای شبکه¬ی داخلی و قابلیت پخش تکرارپذیر یکی از ویژگی¬های ممتاز راهکار این سیستم می¬باشد.

نمایش صورتحساب (Bill Display)
امکان نمایش صورتحساب میهمان به صورت لحظه¬ای ارزش افزوده¬ی دیگر این سیستم می¬باشد. از این طریق میهمان در هر ساعت از شبانه¬روز روی تلویزیون اتاق خود به صورتحساب خود دسترسی خواهد داشت. قابلیت سازگاری گسترده¬ی راهکار IPTV با بسیاری از نرم¬افزارهای هتلی یکی از مزیت¬های رقابتی آن می¬باشد.
Express Check Out
IPTV ، امکان Check Out سریع روی تلویزیون را برای میهمانان فراهم می¬آورد. همچنین در این حالت امکان پرداخت آنلاین نیز مکمل این ویژگی خواهد بود.


پیغام خوش¬آمدگویی (Welcome Message)
این پیغام به هنگام ورود میهمان به اتاق روی تلویزیون اتاق قرار می¬گیرد و همچنین در طول مدت اقامت در کنار منوی دسترسی، میهمان نام خود را مشاهده خواهد نمود. این نام هم می¬تواند از نرم¬افزار هتل فراخوانی و هم به صورت دستی وارد سیستم شود.

اطلاعات هتل (Information)
تمامی اطلاعات هتل اعم از نوشته و عکس در دسته¬بندی¬های کاملا دینامیک روی IPTV قابل ارایه می¬باشد. این اطلاعات که به طور کامل قابل ویرایش می¬باشند توسط یک پنل روی سرور مدیریتی قابل کنترل هستند.

ارتباط با پذیرش (Reception Messaging)
ارتباطات متنی با Reception نیز به طور کامل در IPTV پشتیبانی می¬شود.

تماس بیدارباش (Wake-up Call)
میهمان می¬تواند روی تلویزیون اتاق خود ساعت تمایل برای بیدار شدن را وارد نموده و در ساعت مشخص یا تلویزیون زنده شروع به کار نموده یا صدای زنگ مخصوص شنیده می¬شود.

تلویزیون روی کامپیوتر (PC Player)
کاربران کامپیوتر در هر لحظه می¬توانند به تمامی امکانات ذکر شده از طریق کامپیوتر خود دسترسی داشته باشند. دریافت تصاویر تلویزیونی و ماهواره¬ای (Live TV) و همچنین دسترسی به بانک وسیعی از فیلم¬ها و موسیقی¬ها (VOD / MOD) و پخش همزمان آنها با دیگر برنامه¬های کامپیوتری روی صفحه مانیتور، می¬تواند ارزش¬ افزوده-ی فراوانی برای ساکنان خانه ایجاد نماید.